Τρίτη 11 Μαρτίου 2014

TITORMOSDSA - ΣΟΛΩΝ: 1 - 5 (πέτρινα χρόνια...)

Διεξήχθη, προχθές Κυριακή 9-3-2014, στο ΕΜΙΛΕΟΝ, ο αγώνας της ομάδας μας με αντίπαλο αυτή του Σόλωνα, για τη δεύτερη αγωνιστική του 30ου ΠΠΠΔΣ. Αν και από τον αγώνα με την Τρίπολη, στις 8-2-2014 μέχρι τον χθεσινό, μεσολαβούσε ένα διάστημα ενός μηνός, η προετοιμασία της ομάδας μας και, ενώ είχε να αντιμετωπίσει, ίσως την πιο φορμαρισμένη ομάδα στο πρωτάθλημα, ήταν ανεπαρκής. Ειδικά, η εικόνα των προπονήσεων της τελευταίας εβδομάδας, όπου συμμετείχαν 4 έως 6 άτομα, αποτελεί πλήρη απόδειξη των ανωτέρω. Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι στο πρώτο μισάωρο, σημείο κατά το οποίο επιτεύχθηκε το πρώτο γκολ του Σόλωνα, ήταν ισορροπημένο, με ελαφρά εδαφική υπεροχή του Σόλωνα αλλά με την ομάδα μας να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Στο 30 ο Σόλωνας προηγήθηκε στο σκορ, με ένα χλιαρό σουτ εντός περιοχής και ασταθή απόκρουση του petrigoal, ο οποίος δε βρέθηκε σε καλή μέρα, όπως και οι περισσότεροι παίκτες της ομάδας. Σα να μην έφθανε αυτό, μετά από πέντε λεπτά περίπου και από κακή εκτίμηση της φάσης από τον kotro, ο Σόλωνας ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0, με δυνατό σουτ εντός περιοχής και έκανε πολύ δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα μας. Στο τέλος όμως του πρώτου ημιχρόνου και, ενώ έχει χαθεί τετ-α-τετ από τον chris tsam, ύστερα από ωραία μπαλιά του flou, ο yfas με κεφαλιά εντός περιοχής, μετά από εξαιρετική σέντρα του basilo, μείωσε σε 1-2 και αναπτέρωσε το ηθικό των παικτών της ομάδας μας για τη συνέχεια. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα μας είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε ένα καταφανέστατο πέναλτι, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Nick, η μπάλα βρήκε σε χέρι του αντιπάλου, εντός περιοχής. Στη συνέχεια της φάσης σημειώθηκε γκολ από τον basilo, το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσαϊντ. Από κει και μετά και για δέκα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ώσπου ο Σόλωνας σημείωσε και τρίτο γκολ εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της άμυνάς μας σε σέντρα από δεξιά και κεφαλιά του επιθετικού, ο οποίος τη συνέλαβε κοιμώμενη. Με το 1-3 να αποτελεί πραγματικότητα, τα περιθώρια για αντίδραση ήταν μειωμένα και η ψυχολογία στο ναδίρ, γεγονότα τα οποία εκμεταλλεύθηκε ο Σόλων, ως έμπειρη και δουλεμένη ομάδα και κατάφερε να σημειώσει δύο ακόμα τέρματα και διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το τελικό 1-5. Το αποτέλεσμα είναι βαρύ για εντός έδρας εμφάνιση, μπορεί να μην αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα, αφού υπήρχαν οι ευκαιρίες από πλευράς μας για διαφορετική έκβαση αλλά είναι δίκαιο και τούτο γιατί η ομάδα μας δεν αντιμετώπισε σωστά το συγκεκριμένο παιχνίδι και φάνηκε ότι ο Σόλων ήταν πιο ομάδα στο γήπεδο,η οποία ήξερε τι ζητούσε και είχε τον τρόπο να το αποκτήσει. Το πάθος, η δύναμη και η διάθεση που επέδειξε ήταν στοιχεία τα οποία έλειπαν από τη δική μας ομάδα και τα οποία πρέπει να ανακτήσει για τη δύσκολη συνέχεια του μηνός Μαρτίου, με τρία καθοριστικά παιχνίδια να ακολουθούν, αρχής γενομένης με αυτό του Σαββάτου, εκτός έδρας με την ομάδα της ΝΟΜΟΣ. Αυτοσυγκέντρωση, επίγνωση των δυνατοτήτων μας, διάθεση για δουλειά, αγωνιστική σοβαρότητα, πάθος και δύναμη είναι τα στοιχεία τα οποία θα μας οδηγήσουν και πάλι στο δρόμο των επιτυχιών με τελικό αποτέλεσμα τα τελικά στο Βόλο. Αφού αυτά επιτευχθούν, μέσα από τη δουλειά στην προπόνηση, στην οποία πρέπει να υπάρχει μαζική παρουσία και να μην επαναληφθούν τα φαινόμενα της προηγούμενης εβδομάδας τότε το προχθεσινό παιχνίδι θα αποτελεί μία κακή παρένθεση και τίποτα περισσότερο. Οδηγός για το προηγούμενο αποτελεί η δουλειά, η οποία πραγματοποιήθηκε πριν τα τελικά του Ρεθύμνου, όπου η ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή και πειθαρχημένη παρ'όλο που προερχόταν από το ταπεινωτικό 7-1 του Αριστοτέλη. Ιδού η Ρόδος ιδού και το πήδημα...

Υ.Γ. Όλη η ομάδα κερδίζει, όλη η ομάδα χάνει...

Παρόντες: Petrigoal, Palasko, Reyes, Black, Paretso, Basilo, Kotro, Flou, Nick, Yfas, Chris Tsam (ενδεκάδα) Μίχος, Safas, Papatom, Paliou.