Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

TITORMOSDSA - ΔΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ): 3-1 (Παρ' ολίγο εμφράγματα...)

Διεξήχθη χθες για την 1η αγωνιστική του 32ου ΠΠΠΔΣ η αναμέτρηση μεταξύ της ομάδας μας και αυτής του ΔΣ Γιαννιτσών, στο EMILEON SPORTS CENTER. Όπως κάθε πρεμιέρα και πόσω μάλλον όταν η ομάδα είχε αρκετό καιρό να βρεθεί όλη μαζί και αντιμετώπιζε δύο σοβαρές απουσίες (kotro, makelele), έτσι κι αυτή, δικαίωσε απόλυτα το χαρακτήρα της αγχώδους και παρ' ολίγο απρόβλεπτης. Οι συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο (ηλιοφάνεια), οι κάμερες έτοιμες να καταγράψουν από δύο μεριές, το κλίμα μεταξύ των ομάδων ευχάριστο, ήταν μερικά από τα στοιχεία προ της αναμέτρησης. Στο παιχνίδι η ομάδα μας μπήκε δυνατά και έκανε αισθητή την παρουσία από τα πρώτα κιόλας λεπτά με αποτέλεσμα να καταφέρει να προηγηθεί με γκολ του κρόϊφ, όταν σε παράλληλη μπαλιά του flou από δεξιά κι ενώ πέρασε η μπάλα απ' όλη την άμυνα, αυτός από κοντά την έστειλε στα δίχτυα. Στη συνέχεια η ομάδα των Γιαννιτσών ανέκαμψε και κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι περίπου στο 25 όταν από παράλληλη μπαλιά από αριστερά (το εργαλείο στήθηκε και φωτογράφιζε την εξέλιξη της φάσης...) ο επερχόμενος τρέϊλερ έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα κι ενώ ο tamarel ήταν εξουδετερωμένος. Κι ενώ όλα έδειχναν, παρά την ανωτερότητα της ομάδας μας και τις χαμένες ευκαιρίες, ότι θα πηγαίναμε στο ημίχρονο με ισόπαλο αποτέλεσμα, πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, σε κόρνερ του killnick των φιλικών η μπάλα έφθασε στον yfa, ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα μας. Στο δεύτερο ημίχρονο παρ' ολίγο να επαληθευθεί ο νόμος του ποδοσφαίρου, αφού οι αλλεπάλληλες χαμένες ευκαιρίες, τα ακυρωθέντα γκολ (ο black έχει δίκιο μερικές φορές μετά από επιβεβαίωση στο βίντεο) και το γεγονός ότι η αντίπαλη ομάδα βγήκε κάποιες φορές με αξιώσεις στην επίθεση, κράτησαν μέχρι το τέλος φανερή την αγωνία στους παίκτες, στο προπονητικό τιμ αλλά και στους πολυπληθείς οπαδούς. Η πρώτη χαμένη ευκαιρία ήρθε από τον flou, ο οποίος από κοντινή απόσταση πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα, ενώ αμέσως μετά ο killnick των φιλικών έχασε την πιό κραυγαλέα ευκαιρία όταν σε τετ-α-τετ κατάφερε να κατεβάσει τρία κοτσίφια, που περνούσαν εκείνη τη στιγμή από γήπεδο και ταυτόχρονα να καλέσει σε τραπέζι τους υπόλοιπους συμπαίκτες του. Αργότερα ήρθαν και τα ακυρωθέντα γκολ του yfa (καθαρότατο γκολ) και του killnick των φιλικών για να δέσουν το γλυκό της αγωνίας, ενώ η αντίπαλη ομάδα είχε δύο καλές στιγμές αλλά ο tamarel ήταν σε πλήρη ετοιμότητα και τις αναχαίτισε. Μ' αυτά και μ' αυτά η αγωνία για τη νίκη μεγάλωνε, στο 80 περίπου χάθηκε πάλι ένα τετ-α-τετ από τον killnick των φιλικών για να τελειώσει το παιχνίδι, αμέσως έγινε αλλαγή διότι δεν υποφέρονταν άλλο κι από κει και μετά προς το τέλος μετά από έξυπνη μπαλιά του flou, o yfas πέρασε τον τερματοφύλακα και έγραψε το τελικό 3-1. Συμπερασματικά, η ομάδα έκανε πολλές ευκαιρίες, έβαλε τρία γκολ, κατάφερε όμως να κάνει μία αγχωτική νίκη, δικαιολογημένη από το γεγονός της πρεμιέρας και από το ότι ακόμα είναι ασύνδετη, Η ομάδα των Γιαννιτσών παρουσίασε ένα αξιόμαχο σύνολο, καλά στημένο στο γήπεδο αλλά αυτό που έκανε τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν το γεγονός ότι παρά το αυθημερόν ταξίδι τους (390 χλμ) είχαν δυνάμεις μέχρι το τέλος και πάλεψαν το παιχνίδι και γι' αυτό τους αξίζουν διπλά συγχαρητήρια. Από συμπεριφορά, γηπεδική και εξωγηπεδική, βαθμολογούνται με άριστα!!!

Παρόντες: (Mour) Tamarel, Reyes, Black, Palasko, Εργαλείο, Basilo, Chris Tsam, Flou, Yfas, KillNick των φιλικών, Κρόϊφ  (ενδεκάδα) Tilio, Paliou, Safas, Emilio, Petrigoal, Καμάτσο.

Βοηθός: Μαυρίνιο

Εκπρόσωπος: Roido

Κάμερα: Sotos, Foris

Φίλαθλοι: Αναρίθμητοι