Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2016

SUI GENERIS - TITORMOSDSA: 1-5 (ΥΠΕΡΗΧΗΤΙΚΟ ΙΠΤΑΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΤΤΙΚΟ ΟΥΡΑΝΟ...)

Στο Δ' Αθλητικό Κέντρο Ηλιούπολης κλήθηκε η ομάδα μας να αγωνισθεί την Κυριακή, 11-12-2016, στα πλαίσια της φάσης των 16 του 2ου κυπέλλου Δικηγορικών Συλλόγων Ελλάδας με αντίπαλο την πολύ δυνατή ομάδα της Sui Generis. Η αποστολή μας από την αρχή ήταν δύσκολη και λόγω της δυναμικότητας του αντιπάλου αλλά και λόγω του γεγονότος ότι ήταν το πρώτο παιχνίδι της φετινής χρονιάς χωρίς η ομάδα να έχει προπονήσεις ή έστω ένα φιλικό με όλους τους παίκτες μαζί. Παρ' όλα αυτά η αποστολή ξεκίνησε την Κυριακή το πρωϊ, (απουσίες Safas, Petrigoal, Paliou), με νέο μέλος τον Zaxaro και με απίστευτο κλίμα εντός του λεωφορείου κατέφθασε στην Αθήνα με την πίστη για μία καλή εμφάνιση και ό,τι ήθελε προκύψει. Από την πρώτη στιγμή του παιχνιδιού η ομάδα μας πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και σταδιακά επιβάλλονταν της αντιπάλου ομάδας με αποτέλεσμα μόνο αυτή να φαίνεται στο γήπεδο. Μία ατυχής στιγμή στο 20' (τραυματισμός KillNick των φιλικών - ούτως ή άλλως γκολ δεν έβαζε) δε στάθηκε ικανή να ανακόψει την πορεία της και στο 30 περίπου προηγήθηκε με γκολ του yfa. Λίγο αργότερα πέτυχε και δεύτερο γκολ, με κεφαλιά του flou, μετά από σέντρα, ενώ η αντίπαλη ομάδα είχε την καλύτερή της στιγμή σε μία εκτέλεση φάουλ, όπου ο Tamarel απογειώθηκε στο γάμα και εξουδετέρωσε με τη βοήθεια του δοκαριού. Όμως, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι αντίπαλοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, όταν σε μία αδράνεια της άμυνας, με ωραίο συνδυασμό, μείωσαν στο σκορ. Η σκέψη για το δεύτερο ημίχρονο ήταν σε τι κατάσταση θα βρίσκονταν οι yfas, flou, zaxaro, chris tsam, κρόϊφ, οι οποίοι την προηγούμενη μέρα είχαν παιχνίδια με τις ομάδες τους, μερικοί δε έπαιζαν 4ο παιχνίδι σε 8 μέρες (flou, zaxaro, κρόϊφ). Παρ' όλα αυτά μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο και παρά την προσπάθεια των αντιπάλων να ισοφαρίσουν, η ομάδα μας πέτυχε και τρίτο γκολ με προσωπική ενέργεια του flou, ο οποίος άδειασε τη μισή ομάδα των αντιπάλων και με σουτ έγραψε το 1-3. Από κει και μετά η αντίπαλη ομάδα παραδόθηκε στις ορέξεις των κιτρινομπλέ, οι οποίοι πέτυχαν άλλα δύο γκολ με paretso και chris tsam μετά από έξοχους συνδυασμούς, ενώ υπήρχαν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Συμπερασματικά, η ομάδα μας, μετά από μακρόχρονη αποχή από τα γήπεδα (τελευταίο παιχνίδι 22 Μαϊου), παρουσίασε πολύ καλά στοιχεία, ομαδικότητα, αλληλοκάλυψη και πολλή διάθεση, παρά τη σωματική  κούραση πολλών παικτών, για ωραίο και ελκυστικό ποδόσφαιρο. Αναμένει δε, με ενδιαφέρον, την κλήρωση των 8 του κυπέλλου.

Παρόντες: (Mour) Tamarel, Makelele, Kotro, Basilo, Palasko, Flou, Zaxaro, Κρόϊφ, Chris Tsam, Yfas, KillNick των φιλικών (ενδεκάδα) Paretso, Black, Σουηδός, Tilio, Reyes, Papatom, Εργαλείο

Βοηθός: Καμάτσο

GUEST STAR: Νιόνιος Μπαρ