Τετάρτη 6 Νοεμβρίου 2013

ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ - TITORMOSDSA Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ : 5 - 4

Διεξήχθη σήμερα, στο ΕΜΙΛΕΟΝ, το πέμπτο παιχνίδι της ομάδας μας, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του τουρνουά ΕΜΙΛΕΟΝ, με αντίπαλο αυτή της Πυροσβεστικής. Όπως αναφέρει ο τίτλος της ανταπόκρισης, η ομάδα μας εμφανίστηκε στο γήπεδο το δεύτερο ημίχρονο, αφού στο πρώτο, γενικώς, δεν υπήρχαμε. Με εξαίρεση δύο φάσεις, μία με τον killNick, όπου βρήκε το δοκάρι και μία με τον yfa, όπου, πάλι, βρήκε το δοκάρι, τίποτα δε λειτούργησε σωστά και η εμφάνισή μας, θύμισε εμφανίσεις της περιόδου 2011-2012 (όχι πάλι τα ίδια...φτου, φτου, φτου), όπου μπαίναμε στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Οι απουσίες πάλι ήταν πολλές, αυτή τη φορά περισσότερες και ουσιαστικές (paretso, palasko, κροϊφ, petrigoal, flou), αλλά, όπως και να το κάνουμε, μάθαμε να ζούμε με αυτές. Στο κάτω-κάτω, σήμερα δε μας έφταιγαν οι απουσίες για το ότι χάσαμε. Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Πυροσβεστικής μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι ζήτησε από την αρχή το γκολ και ευτύχησε να προηγηθεί με ένα δικό μας αυτογκόλ. Εμείς προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε με το δοκάρι του killNick, αλλά η μπάλα, κατά Όσιμ, είναι πόρνη. Αργότερα δεχθήκαμε και δεύτερο γκολ, ενώ η δεύτερη προσπάθεια αντίδρασης με τον yfa, σε πέρασμα της μπάλας πάνω από τον τερματοφύλακα, βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι (δις πόρνη...). Η ομάδα της Πυροσβεστικής είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με 3-0 αλλά το πέναλτυ που κέρδισε αποκρούσθηκε από το εργαλείο, ο οποίος απέκρουσε και το σουτ στο ριμπάουντ του εκτελεστή. Στην ανάπαυλα, η αναδιάταξη της ομάδας από τον reyes, η υπόσχεση για συγκέντρωση στο παιχνίδι και διάθεση για μπάλα, άλλαξε, άρδην, το πρόσωπο της ομάδας, η οποία κατάφερε να μειώσει με ωραίο σουτ του yfa, σε 2-1, αλλά αμέσως δέχθηκε το 3-1. Πάλι πίεση, μείωση σε 3-2, πάλι με τον yfa, αλλά γκολ για την Πυροσβεστική και 4-2. Εκτέλεση κόρνερ, πλασέ από τον black και μείωση σε 4-3. Και εκεί που το παιχνίδι φαινόταν να τελειώνει με το σκορ αυτό, ισοφάριση με τον yfa (χατ-τρικ) σε 4-4. Αλλά η ομάδα μας έχει ωραίες θύμισες από τον παρελθόν και δεν αφήνει τίποτα να πέσει κάτω. Τρία λεπτά πριν τελειώσει το παιχνίδι η άμυνα έκανε το καθήκον της και δέχθηκε και πέμπτο τέρμα με αποτέλεσμα το τελικό 5-4. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο ημίχρονο, η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου έδειξε ότι, παρά τις απουσίες, οι οποίες θα ανεβάσουν, κατά πολύ, το αγωνιστικό προφίλ της ομάδας, η ομάδα δε συμβιβάζεται με την ήττα και κυνηγάει τα παιχνίδια μέχρι τέλους. Ήρωες όλοι όσοι προσήλθαν για την προσπάθεια που έγινε. Εξαιρετική μνεία στο εργαλείο, ο οποίος απέδωσε άριστα στη θέση του τερματοφύλακα, με κορυφαία επέμβαση τη διπλή στην περίπτωση του πέναλτυ. Σημαντική η βοήθεια στο δεύτερο ημίχρονο από safa και papatom. Ανεβαίνει ο yfas, ο οποίος αρχίζει να βλέπει τα δίχτυα πιο κοντά. Για το διαιτητή της συνάντησης, ο οποίος κατάφερε να εκνευρίσει τις δύο ομάδες με τα σφυρίγματά του, πρέπει να ειπωθεί ότι ο άνθρωπος πρέπει να πάει σπίτι του, να μην ξανασχοληθεί με το αντικείμενο, αφού δεν το κατέχει και να μάθει ότι αφού δεν έχει επόπτες να μη δίνει ό,τι του κατέβει με αποκορύφωμα το οφσάιντ πίσω από τη σέντρα και τέλος τα κόμπλεξ δε τα βγάζουμε βάζοντας μία σφυρίχτρα στο στόμα, σφυρίζοντας κατά την κατεύθυνση του αέρα.

Παρόντες: Εργαλείο, Reyes, δέκα άμπαλο, Black, Paliou, Basilo, Kotro, Chris Tsam, Yfas, KillNck, Ντε μπουρ, (ενδεκάδα), Papatom, Safas

Υ.Γ. Όσοι υπόσχονται ότι θα έρθουν να το κάνουν, δεν είμαστε μικρά παιδιά να κοροϊδεύουμε...
Υ.Γ.1 Όσοι το έχουν να μην έρθουν καλό είναι να ενημερώνουν, δεν είμαστε πτσαρά μπλούκ...
Υ.Γ.2 Reyes junior, ωραίες φωτογραφίες...