Τετάρτη 25 Δεκεμβρίου 2013

TITORMOSDSA - ΦΑΡΟΙ : 2 - 1 (ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ PETRIGOAL)

Αποφασισμένος να δώσει τέλος, πριν καν αρχίσουν, στα σενάρια περί αντικατάστασής του, εμφανίστηκε ο petriogoal, στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας μας, απέναντι στους Φάρους, το οποίο έληξε με νίκη της ομάδας μας με 2-1. Πραγματοποιώντας μία εμφάνιση βγαλμένη από τις παλιές καλές στιγμές του (Κατερίνη κλπ) και επηρεασμένος από τη ζεϊμπεκιά της Παρασκευής, στο χορό της ομάδας, χάρισε τη νίκη στην ομάδα, η οποία κινδύνεψε στο β΄ ημίχρονο να ισοφαριστεί, σταματώντας κάθε επιθετική προσπάθεια των αντιπάλων και αναγκάζοντας και τους παρευρισκόμενους φιλάθλους, πίσω από την εστία του, να τον χειροκροτήσουν αρκετές φορές. Η ομάδα μας, η οποία παρουσιάστηκε στο γήπεδο με αρκετές επιλογές αλλά και με απουσίες (paretso, basilo, flou, δημόπουλος), στο πρώτο ημίχρονο, εμφάνισε πολύ καλό πρόσωπο, με καλή κυκλοφορία της μπάλας, με σωστή ανάπτυξη, αποτέλεσμα της οποίας ήταν και τα δύο γκολ που πέτυχε με τον yfa, τα οποία προήλθαν από επιτυχημένη συνεργασία των παικτών της. Στο πρώτο εικοσάλεπτο το παιχνίδι ήταν αναγνωριστικό αλλά από κει και μετά η ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με ωραίο συνδυασμό killNick, reyes, chris tsam, yfa, ενώ σχεδόν πανομοιότυπο ήταν και το δεύτερο γκολ αυτής, με το οποίο έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι πολλές αλλαγές που πραγματοποιήθηκαν αλλά και η κόπωση ορισμένων παικτών έριξαν λίγο το ρυθμό της, χωρίς βέβαια να λείψουν οι φάσεις, στις οποίες θα μπορούσε να ανεβάσει το δείκτη του σκορ και να καθαρίσει το παιχνίδι. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με την πολύ καλή ομάδα που αντιμετωπίζαμε, η οποία βρήκε χώρο στο γήπεδο και δημιούργησε ευκαιρίες, έδωσαν τη δυνατότητα στον petrigoal, να αποδείξει ότι δεν έφθασε, ακόμα, η ώρα της αποστράτευσης. Πραγματικά, κατέβασε ρολά στις, κατά κύματα. επιθέσεις των αντιπάλων στο τελευταίο εικοσάλεπτο και παρά το γκολ που δεχθήκαμε, στο οποίο βέβαια φέρει ευθύνη σε συνδυασμό με την ολιγωρία του δέκα του άμπαλου, κράτησε όρθια την ομάδα και της χάρισε τη νίκη. Συμπερασματικά, η ομάδα εμφάνισε στο γήπεδο τα στοιχεία που θέλει να βλέπει ο κόουτς Μουρτζιάπης και ο kotro, δηλαδή καλή κυκλοφορία και πετυχημένες συνεργασίες χωρίς μακρινές μπαλιές, αλλαγή του παιχνιδιού (papatom, δεν έχεις παράπονο...) και με την προσθήκη των απόντων ευελπιστούμε να είμαστε έτοιμοι στην έναρξη του πρωταθλήματος και να ζήσουμε στιγμές, ανάλογες με τις περσινές. Όλοι, όσοι αγωνίστηκαν, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό, ενώ στα θετικά του αγώνα εντάσσεται η επανεμφάνιση του palasko, ο οποίος είχε καιρό να αγωνιστεί και έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό επίπεδο.