Κυριακή 6 Απριλίου 2014

Δ.Σ. ΗΛΕΙΑΣ - TITORMOSDSA: 0 - 4 (ό,τι γράφεται είναι λίγο...)

Στο Λαντζόϊ, ένα χωριό δίπλα από την Αρχαία Ολυμπία, διεξήχθη, χθες, Σάββατο 5-4-2014, το παιχνίδι της ομάδας μας με αυτή του Δ.Σ. Ηλείας, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του δευτέρου γύρου, για το 30ο ΠΠΠΔΣ. Η κρισιμότητα του αγώνα επέβαλλε τη μετάβαση της ομάδας από την παραμονή στην πόλη του Πύργου, όπου κατέλυσε σε κεντρικό ξενοδοχείο. Οι καιρικές συνθήκες το πρωϊ του Σαββάτου ήταν ιδανικές για ποδόσφαιρο, αφού η συννεφιά που επικρατούσε με τη θερμοκρασία των 20 περίπου βαθμών, σε ενέπνεαν για μπάλα. Η αντίπαλη ομάδα εμφανίσθηκε στο γήπεδο πάνοπλη, αφού στο Αγρίνιο είχε παρουσιασθεί με απουσίες και κατά συνέπεια αναμένονταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι με τεράστια βαθμολογική σημασία και για τους δύο. Όταν όμως άρχισε ο αγώνας μία ομάδα υπήρχε μέσα στο γήπεδο και αυτή δεν ήταν άλλη από τη δική μας. Η σωστή αμυντική διάταξη όλης της ομάδας, η οποία δεν κλείσθηκε αλλά αμύνονταν σωστά, οι εναλλαγές της μπάλας, οι συνδυασμοί, οι τελικές, οι οποίες ήταν πολλές, τα πολλά τρεξίματα και τέλος τα δύο γκολ, ήταν τα στοιχεία του πρώτου ημιχρόνου, όπου η ομάδα μας δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιός είναι το αφεντικό του αγώνα. Μελανό σημείο, ο τραυματισμός στα πρώτα λεπτά του παιχταρά Μίχου, ο οποίος, τελικά, δεν έχει κάτι σοβαρό και αντικαταστάθηκε επάξια από τον Black, ο οποίος ήταν από τους κορυφαίους. Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 23 λεπτό του αγώνα, όταν από κεφαλιά πάσα του Nick (τελικά Nick θα μείνεις...) στον Flou μέσα στην περιοχή, αυτός γκρεμίστηκε από τον αντίπαλο αμυντικό και ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, όπου ο Flou δεν αστόχησε και άνοιξε το σκορ. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Κρόϊφ επεχείρησε ατομική ενέργεια από αριστερά και αφού πέρασε δύο παίκτες, γύρισε τη μπάλα στην περιοχή στον Flou, αυτός έκανε σουτ και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι (θυμίζοντας κάτι από Νόμος) και στην επαναφορά ο Chris Tsam το κάρφωσε κάνοντας το 0-2. Στην επανάληψη, η ομάδα μας μπήκε πάλι δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καλύπτοντας όλους τους χώρους του γηπέδου και στο δέκατο περίπου λεπτό, μετά από συνδυασμό του Κρόϊφ και του Nick, η μπάλα κρύφθηκε και ο τελικός αποδέκτης Κρόϊφ έστειλε για βρούβες τον αντίπαλο τερματοφύλακα κάνοντας το 0-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Κάπου εκεί η αντίπαλη ομάδα και, μην έχοντας παρουσιάσει τίποτα στον αγώνα, κατάλαβε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει. Μετά από λίγα λεπτά, πάλι από ωραίο συνδυασμό του Κρόϊφ και του Flou, ο τελευταίος σημείωσε το τέταρτο τέρμα για την ομάδα μας με ωραίο πλασάρισμα στη γωνία του τερματοφύλακα. Και αυτό το παιχνίδι κυμάνθηκε σε απολύτως αθλητικά πλαίσια, με άριστη διαιτησία, η οποία έκοψε το καρπούζι στη μέση και έδωσε ρεσιτάλ και πολύ καλό τρίτο ημίχρονο. Όσον αφορά την ομάδα μας, όπως λέει και ο τίτλος ό,τι και να γραφεί είναι λίγο. Η απόδοση κυμάνθηκε στα υψηλότατα επίπεδα, όσοι έπαιξαν ήταν κορυφαίοι, το κοουτσάρισμα από τον Μουρτζιάπη άριστο αλλά και αυτοί που έπαιξαν και συγκροτούσαν την αποστολή, ο καθένας από την πλευρά του συνεισέφερε τα μέγιστα στο τελικό αποτέλεσμα. Είναι φανερό ότι το επίπεδο έχει ανέβει και με τέτοιες εμφανίσεις η πρόκριση στα τελικά είναι κοντά...