Τρίτη 15 Μαρτίου 2016

TITORMOSDSA - ΔΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ: 2-0 (μεγάλη νίκη με γκολάρες)

Ένα αμφίρροπο και δυνατό παιχνίδι, πάντα σε αθλητικά πλαίσια, διεξήχθη τη Δευτέρα 7-3-2016, στο Δημοτικό γήπεδο Δοκιμίου μετξύ της ομάδας μας και του ΔΣ Τρικάλων. Η αντίπαλη ομάδα, νέα στο θεσμό με πολύ καλή παρουσία πέρυσι, ως πρωτοεμφανιζόμενη, με παρουσία στα τελικά της Δράμας, γνωρίζαμε ότι αποτελούσε ένα δυνατό σύνολο και σε συνδυασμό με τη δίμηνη απραξίας της δικής μας ομάδας καθιστούσαν το παιχνίδι, εκ προοιμίου, δύσκολο. Οι βροχοπτώσεις δε των προηγουμένων ημερών ήταν ανασταλτικός παράγοντας για την κατάσταση του γηπέδου, το οποίο θα δυσκόλευε τις προσπάθειες των παικτών. Η ομάδα των Τρικάλων μπήκε δυνατά στον αγώνα αλλά πολύ νωρίς, μόλις στο 9ο λεπτό, η ομάδα μας προηγήθηκε μετά από εξαιρετική συνεργασία Κρόϊφ-killNick-yfa, όπου σημειώθηκε ένα φοβερό γκολ με γυριστό σουτ εντός περιοχής από τον yfa, γκολ το οποίο δε χορταίνεις να το βλέπεις. Στη συνέχεια μέχρι το 30ο λεπτό το παιχνίδι ήταν κέντρου και από κει και μετά η ομάδα των Τρικάλων ανέβασε την απόδοσή της και προσπάθησε με στημένες φάσεις να απειλήσει χωρίς να προκαλέσει έντονη ανησυχία στην άμυνά μας, αφού ο Tamarel, όπου χρειάστηκε ήταν παρών για να αποσοβήσει κάθε μελλοντικό κίνδυνο, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με την ομάδα μας προηγούμενη στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας είχε τη βοήθεια του αέρα αλλά μπήκε και στάθηκε καλύτερα στο γήπεδο, μετά από τις διορθωτικές κινήσεις του κόουτς Mour, με σωστές τοποθετήσεις, ειδικά στο κέντρο, όπου υπήρχε πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο. Κάπου εκεί στο 65ο λεπτό, μετά από πλάγιο του Makelele και συνεργασία killNick-flou-yfa-tilio, ο τελευταίος εξαπέλυσε ένα συστημένο εκτός περιοχής, το οποίο αναπαύθηκε στα δίχτυα του αντίπαλου τερματοφύλακα και έκανε το σκορ 2-0. Από κει και μετά η ομάδα των Τρικάλων δεν είχε το σθένος να αντιδράσει και περισσότερο ήταν κοντά το 3-0 παρά το 2-1, με αποτέλεσμα η ομάδα μας να διαχειριστεί άψογα το υπέρ της σκορ και να φθάσει σε μία σημαντική νίκη επί ενός πολύ καλού αντιπάλου, συνδιεκδικητή των δύο προνομιούχων θέσεων. Συμπερασματικά, η ομάδα μας απέδειξε ότι παρά την αγωνιστική της απραξία και τη δυσκολία του αγώνα έχει την ικανότητα να συμπεριφέρεται ως ομάδα, να πετυχαίνει όμορφα γκολ, να διαχειρίζεται την εξέλιξη του αγώνα, με ηρεμία και σύμπνοια. Το κοουτσάρισμα άψογο, ενώ όλοι οι παίκτες που αγωνίσθηκαν έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Για την ομάδα των Τρικάλων τα αναφέραμε πιό πάνω. Αρνητικό το γεγονός της γκρίνιας τους από το πρώτο λεπτό στο διαιτητικό τρίο του αγώνα, το οποίο βάσει βίντεο, πραγματοποίησε πολύ καλή διαιτησία, αν και στον πειθαρχικό έλεγχο θα μπορούσε να τα πάει καλύτερα.

Παρόντες: (Mour) Tamarel, Reyes, Makelele, Palasko, Kotro, Basilo, Chris Tsam, Flou, Yfas, KillNick των φιλικών, Κρόϊφ  (ενδεκάδα) Tilio, Black, Εργαλείο, Paliou, Safas, Papatom, Petrigoal, Καμάτσο.

Βοηθός: Μαυρίνιο

Εκπρόσωπος: Roido

Κάμερα: Sotos

Φίλαθλοι: Αναρίθμητοι