Δευτέρα 11 Απριλίου 2016

ΔΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - TITORMOSDSA: 1-2 (το νοσοκομείο πέρασε τρένο...επανεμφάνιση roido μετά από 9 χρόνια)

Εκ των προτέρων γνωρίζαμε ότι για να μπορούμε να είμαστε καβαλάρηδες στον όμιλο έπρεπε να νικήσουμε τον εκτός έδρας αγώνα στα Γιαννιτσά, ο οποίος διεξήχθη την Κυριακή 10-4-2016, στο γήπεδο του Πενταπλατάνου. Βέβαια οι απουσίες λόγω τραυματισμών, οι οποίες έχουν καταντήσει την ομάδα να θυμίζει νοσοκομείο, δυσχέραναν ακόμη πιο πολύ το έργο μας, γεγονός που άγχωνε περισσότερο τους παίκτες της αποστολής. Αυτό το άγχος αλλά και ενδεκάδα η οποία παρουσιάστηκε στον αγώνα (πρώτη φορά τέτοια ενδεκάδα και παίκτες σε θέσεις που δεν είχαν ξαναπαίξει) ήταν οι κυριότερες αιτίες για τις οποίες η ομάδα μας εμφάνισε κακό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα των Γιαννιτσών μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα τη στιγμή που η δική μας ομάδα έψαχνε τα πατήματά της στο γήπεδο. Με τα δεδομένα αυτά ευτύχησε να προηγηθεί περίπου στο 30 όταν μετά από ωραία κάθετη μπαλιά και από πλάγια θέση ο αριστερός χαφ της ομάδας των Γιαννιτσών, με σουτ άνοιξε το σκορ. Οι προσπάθειες της ομάδας μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν βεβιασμένες, χωρίς καθαρό μυαλό με εμφανές το στοιχείο του άγχους για γκολ. Και είμαστε τυχεροί όταν σε σουτ αντιπάλου εκτός περιοχής που πήγαινε στο Γ, σηκώθηκε ο Tamarel, ως άλλο φάντομ, και κατέβασε ρολά. Προς το τέλος του ημιχρόνου χάθηκε και η μεγαλύτερη ευκαιρία από πλευράς μας όταν σε εκτέλεση κόρνερ από τον Flou, πετάχτηκε ανενόχλητος στο ύψος της μικρής περιοχής ο safas, αλλά η κεφαλιά που έπιασε έφυγε εκτός εστίας. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα γνωρίζοντας ότι έπρεπε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, προκειμένου να διατηρηθεί στην πρώτη θέση αλλά και σε τροχιά πρόκρισης. Έτσι στο 5 λεπτό μετά από μπαλιά από το κέντρο προς την άμυνα των αντιπάλων του chris tsam (τη μοναδική στιγμή που τα περιστέρια και τα κοτσύφια είχαν φύγει από τα δένδρα), το γνωστό μοτοσακό-Flou, πρόλαβε τον αμυντικό και πλάσαρε τον εξερχόμενο κίπερ με τη μπάλα να κυλά βασανιστικά προς τα δίχτυα και να κάνει το 1-1. Από κει και μετά το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά. Οι αντίπαλοι θα μπορούσαν να προηγηθούν όταν σε σουτ εκτός περιοχής και από αριστερά ο tamarel με τα ακροδάχτυλα την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι και από κει έξω. Η ομάδα μας πίεζε για δεύτερο γκολ αλλά οι χαμένες ευκαιρίες με σουτ του safa, chris tsam και flou δεν έφερναν το ποθητό. Αυτό ήρθε στο 70 περίπου όταν σε ψηλοκρεμαστή μπαλιά από τον basilo στην πλάτη της άμυνας πετάχτηκε, προ του εξερχόμενου κίπερ ο safas και με κεφαλιά έγραψε το 1-2, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών. Από κει και μετά η ομάδα μας πίεσε για τρίτο γκολ αλλά το δοκάρι το στέρησε σε γεμάτο σουτ του flou, ενώ safas, killnick των φιλικών και chris tsam έβαλαν σκοπό να διώξουν όλα τα περιστέρια από τα δένδρα πίσω από την εστία. Η ανούσια πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά δε δημιούργησε κινδύνους για την εστία παρά μόνο προς το τέλος ένα πονηρό σουτ από πλάγια δεξιά, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο tamarel. Συμπερασματικά η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, τρομερό πάθος για την ανατροπή και κατέθεσε ψυχή, αφού και χθες είχαμε δύο επιπλέον τραυματισμούς του reyes και killnick των φιλικών, γεγονός που έδωσε τη χαρά συμμετοχής στους roido και καμάτσο, με τον πρώτο να επανεμφανίζεται στα γήπεδα μετά από 9 χρόνια. Η ομάδα των Γιαννιτσών έπαιξε δυνατά και με πάθος για το αποτέλεσμα αλλά η ανωτερότητα της ομάδας μας στο δεύτερο ημίχρονο τους στέρησε αυτή τη χαρά. Μετά από αυτή τη νίκη, το νοσοκομείο είναι πολύ πιθανό να μη συμπληρώνει ενδεκάδα για τον επόμενο εντός έδρας αγώνα με την ομάδα της Κέρκυρας...

Παρόντες: (Mour) Tamarel, Reyes, Makelele, Black, Kotro, Chris Tsam, Basilo, Flou, Paliou, Safas, KillNick των φιλικών, (ενδεκάδα) Papatom, Yfas, Roido, Καμάτσο, Εργαλείο, Μαυρίνιο.