Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014

Δ.Σ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ - TITORMOSDSA: 0 - 7 (Ο ΦΑΣΑΚΙΑΣ ΕΛΑΜΨΕ ΣΤΑ ΔΕΡΒΕΝΑΚΙΑ...)

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του 30ου ΠΠΠΔΣ, η ομάδα μας αγωνίστηκε στην Τρίπολη, χθές Σάββατο 8-2-2014. Ήταν η πρώτη από τις τέσσερις εξορμήσεις του ομίλου, η οποία στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, τόσο σε εξωαγωνιστικό όσο και στο αγωνιστικό επίπεδο. Ο αγώνας διεξήχθη στο ιστορικό Λεβίδι, πατρίδα του Αλέξανδρου Παπαναστασίου (πρώην πρωθυπουργός), σε υψόμετρο 850 μέτρα, το οποίο δεν αποτέλεσε πρόβλημα για την ομάδα αφού μέλη αυτής είχαν προετοιμαστεί το καλοκαίρι σε τέτοια υψόμετρα, ενώ από το επόμενο καλοκαίρι θα είναι έτοιμο και το προπονητικό κέντρο, σε ανάλογο υψόμετρο, προκειμένου να μην υπάρχουν τέτοια προβλήματα. Αγωνιστικά η ομάδα μπήκε από το πρώτο λεπτό σοβαρή, πειθαρχημένη, με αλληλοκαλύψεις και ήξερε τι ζητούσε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Νωρίς-νωρίς προηγήθηκε στο σκορ με τον yfa, με ένα ωραίο σουτ εντός περιοχής, αποτέλεσμα της πίεσης που άσκησε η ομάδα ψηλά, στην περιοχή του αντιπάλου. Λίγο μετά, από εκτέλεση κόρνερ του flou, ο paretso,ο οποίος πλέον καθιερώνεται, ως ογκόλιθος στην άμυνα, πετάχτηκε στη μικρή περιοχή και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 2-0. Σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα είχε επιβάλλει το ρυθμό της έχασε αρκετές τελικές προσπάθειες αλλά ευτύχησε να πετύχει και τρίτο τέρμα με ωραία λόμπα του basilo προς τον chris tsam, ο οποίος πέρασε τη μπάλα πάνω από τον τερματοφύλακα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Τρίπολης μπήκε προσπαθώντας να γυρίσει το ματς αλλά η ομάδα μας ξεκίνησε από κει που σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο και σχετικά γρήγορα πέτυχε τέταρτο γκολ με τον flou, ενώ από ωραία εναλλαγή της μπάλας από killNick-flou-yfa, ο τελευταίος ανέβασε το δείκτη του σκόρ σε 5-0. Κάπου εκεί ο αντίπαλος παραιτήθηκε από τη διεκδίκηση του αγώνα, η ομάδα μας πέτυχε έκτο τέρμα πάλι με τον chris tsam από ασιστ του kiiNick και έρχεται η μεγάλη στιγμή προς το τέλος της αναμέτρησης, όπου μετά από κούρσα του flou από δεξιά και φθάνοντας στο ύψος της μεγάλης περιοχής σεντράρει στον paliou, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής και χωρίς να σκεφθεί, αμέσως, εκτέλεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα γράφοντας το τελικό 7-0 και δικαιώνοντας το προσωνύμιο του φασάκια, το οποίο του έχει αποδοθεί. Συμπερασματικά, δεν υπήρξε υστερήσας, όλοι όσοι αγωνίστηκαν έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, η ομάδα απέδωσε απέδωσε καλό ποδόσφαιρο, έδειξε σοβαρότητα, αγωνιστική πειθαρχία και ανάγκασε και το Γιώργο Δούκα να κατεβάσει την τιμή του εισιτηρίου για Βουλγαρία σε επίπεδο, που θα τον βάλει μέσα, αφού το στοίχημα με τον κόουτς Μουρτζιάπη για μείωση του εισιτηρίου κατά δέκα ευρώ ανά γκολ του γύρισε μπούμερανγκ.

Παρόντες: (Μουτζιάπης) Petrigoal, Palasko, Reyes, Black, Paretso, Basilo, Kotro, Flou, Chris Tsam, Yfas, killNick (ενδεκάδα) Safas, Papatom, Paliou

Βοηθός Προπονητή: Μαυρίνιο
Γενικός Αρχηγός: Καμάτσο
Τεχνικός Σύμβουλος: Γιώργος Δούκας