Τετάρτη 6 Μαρτίου 2013

ΑΓΩΝΑΣ - ΡΕΠΟΡΤΑΖ

Σε ένα όμορφο γήπεδο, με άριστο αγωνιστικό χώρο, διεξήχθη το Σάββατο 2-3-2013, ο ποδοσφαιρικός αγώνας της ομάδας μας με αυτή του Δικηγορικού Συλλόγου των Γιαννιτσών. Ο αγώνας ξεκίνησε με μία άτυχη στιγμή για την ομάδα μας, αφού σε μία παράλληλη μπαλιά του επιθετικού των Γιαννιτσών από δεξιά, ο kotro, προσπαθώντας να διώξει αυτή έβαλε αυτογκόλ! (τον κάρφωσες τον Πετριγκόλ...). Ευτυχώς, η αντίδραση ήταν άμεση και με δύο γρήγορα γκόλ του Yfa (το δεύτερο με ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής, το οποίο κρέμασε τον τερματοφύλακα), μετά από ωραίες εναλλαγές, ανατράπηκε η εις βάρος μας κατάσταση, ενώ, λίγο μετά, ο killNick, χορεύοντας τρεις αντιπάλους και εκτελώντας στην κλειστή γωνία, έδωσε αέρα δύο τερμάτων κάνοντας έτσι το 1-3. Στη συνέχεια, μετά από εξαιρετική μπαλιά του basilo, ο Yfas, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας, ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτυ, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ, ο black, ο οποίος μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορούσε να σκοράρει, διαμορφώνοντας το 1-4. Προς το τέλος δε του πρώτου ημιχρόνου, ο paretso, μετά από ωραία ατομική ενέργεια και από πλάγια δεξιά, εξαπέλυσε ψηλοκρεμαστό κεραυνό στην κλειστή γωνία του τερματοφύλακα και έκλεισε το ημίχρονο με το εντυπωσιακό σκορ 1-5. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα των Γιαννιτσών μπήκε αποφασισμένη και με την έναρξη κέρδισε πέναλτυ, κάνοντας το 2-5, ενώ σε σύντομο χρονικό διάστημα και μετά από σέντρα - σουτ (ο Πετριγκόλ...) μείωσε περισσότερο το σκορ σε 3-5. Η εξέλιξη αυτή άρχισε να φέρνει στο νου των παικτών περσινές εξελίξεις παιχνιδιών, αλλά η εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του paretso, η οποία αύξησε το δείκτη του σκορ σε 3-6, πήγε προς το παρόν, τις καρδιές στις θέσεις των. Ωραία προσπάθεια των παικτών των Γιαννιτσών, έφερε νέα μείωση του σκορ σε 4-6, αλλά η τρομερή κούρσα του Flou, ο οποίος πρόλαβε τον αμυντικό των Γιαννιτσών, μετά από ωραία κάθετη πάσα του killNick και το πλασάρισμα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα, έβαλε τη τελική σφραγίδα διαμορφώνοντας το τελικό σκορ σε 4-7, δίνοντας μία μεγαλειώδη νίκη στην ομάδα μας εν' όψει της δύσκολης συνέχειας στον όμιλο. Η διαιτησία, στάθηκε στο ύψος της, η ομάδα επέδειξε αντανακλαστικά παρά το εις βάρος της σκορ, έδειξε κάποια νεκρά διαστήματα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η συνολική εικόνα του αγώνα έδειξε ότι ήταν ομάδα πειθαρχημένη, οργανωμένη, με ορθολογικό τρόπο ανάπτυξης και πάνω απ' όλα ομάδα με πάθος και πίστη για το αποτέλεσμα. Αξιόμαχο το σύνολο των Γιαννιτσών, το οποίο δεν παράτησε τον αγώνα, μετά το αποτέλεσμα του ημιχρόνου και γι' αυτό τους αξίζουν συγχαρητήρια!

ΣΥΝΘΕΣΗ: Petrigoal, lou, palasko (εργαλείο), black (stouras), kotro, koli, basilo, flou, paretso, killNick (paliou), Yfas (safas).