Πέμπτη 6 Ιουνίου 2013

RETRO 2

Καταγραφή από τον ROIDO, της ιστορίας της ομάδας μας, σε παρουσία τελικών - τελικά Αθήνας.

2-0 α.α.

Η ομάδα τερμάτισε πρώτη στον όμιλο, έχοντας παίξει μόλις δύο παιχνίδια!!! αφού στα υπόλοιπα οι αντίπαλοι δεν κατέβηκαν να αγωνιστούν.

ΤΣΩΝΗΣ, ΤΖΩΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ, ΑΣΗΜΑΚΗΣ

Η Πάτρα έχοντας κερδίσει τον πρώτο αγώνα στο Αγρίνιο, ήταν το ακλόνητο φαβορί για την  πρόκριση στα τελικά, όμως με μία από τις πιο συγκλονιστικές εμφανίσεις της ιστορίας της η ομάδα, που πήγε μόλις  με 12 ποδοσφαιριστές στην Πάτρα απλά για να βγάλει την υποχρέωση, παίζοντας από το 55΄ με 9 παίχτες λόγω άδικων αποβολών των δύο σέντερ μπακ (Τζωρτζόπουλος- Ροϊδοδήμος) νίκησε με 3-2.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μ’ ένα φοβερό γκολ του Τσώνη με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή κι άλλο ένα του Τζωρτζόπουλου είχε ανατρέψει ήδη το σκορ του πρώτου αγώνα με μία διαιτησία άψογη. Στο δεύτερο ημίχρονο μέσα στα πρώτα  10΄ ο διαιτητής, που παρόλο που δεν ήταν απόκριες, άλλαξε πρόσωπο και ντύθηκε  μασκαράς, είχε αποβάλει με συνεχόμενες κίτρινες (τουλάχιστον από μία άδικη) τους Τζωρτζόπουλο- Ροϊδοδήμο. Χαρακτηριστική ήταν η ατάκα του πάντοτε ήπιου Αλέκου Κονδύλη προς τον διαιτητή, μετά τη δεύτερη αποβολή, «τώρα κύριε διαιτητά τα σκατώσατε». Μέχρι το 70΄ η Πάτρα είχε ισοφαρίσει 2-2 και προκρίνονταν στα τελικά, αλλά παρόλα αυτά επιτίθονταν κατά κύματα για να πετύχει και τρίτο γκολ. Και στο 89΄ έγινε το μπαμ. Κερδισμένο φάουλ σε πλάγια θέση λίγο μετά το κέντρο και προς την περιοχή της Πάτρας, άψογα εκτελεσμένο από τον Θεόδωρο Γκάτση και με φοβερή καρφωτή κεφαλιά του Ασημάκη, που σηκώθηκε τουλάχιστον μισό μέτρο ψηλότερα από του τους αντιπάλους του έγινε το 2-3. Αυτό το γκολ το βλέπω ακόμα λες και το παιχνίδι έγινε πριν μια εβδομάδα. Και βέβαια παρόλο που το παιχνίδι έληξε  γύρω στο 110΄ το σκορ δεν άλλαξε.