Σάββατο 6 Ιουλίου 2013

1ος ΑΓΩΝΑΣ: ΑΓΡΙΝΙΟ - ΙΩΑΝΝΙΝΑ 2-2

Την Παρασκευή 28-6-2013, η ομάδα μας έδωσε τον πρώτο της αγώνα με αυτή του ΔΣ Ιωαννίνων, στο γήπεδο Ατσιπόπουλου. Το παιχνίδι ήταν το πιο καθοριστικό του ομίλου αλλά και το πιο δύσκολο, αφού η ομάδα των Ιωαννίνων, ήταν το φαβορί του ομίλου (πρωταθλήτρια το 2009 και φιναλίστ το 2011). Η ομάδα μας μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και στο πρώτο λεπτό κατάφερε να προηγηθεί με τον Yfa, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα των αντιπάλων. Μετά το γκολ, ο αντίπαλος προσπάθησε να πιέσει, χωρίς επιτυχία, αφού η ομάδα μας είχε σωστή αμυντική διάταξη και λειτουργία και κατάφερε στο 20΄ λεπτό να πετύχει και δεύτερο γκολ, πάλι με τον Yfa, μετά από κεφαλιά-πάσα του Flou, ενώ λίγο αργότερα έχασε και τετ-α-τετ με τον KillNick, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Basilo (δε χάνονται αυτά μεγάλε, βάλε ταυ και σκόραρε, άντε). Και ενώ το ημίχρονο φαινόταν ότι θα τέλειωνε ομαλά, ήρθε ένα δολοφονικό χτύπημα από πίσω στον Yfa, στο κέντρο του γηπέδου, από έναν ανεκδιήγητο σωφρονιστικό υπάλληλο, με αποτέλεσμα να τραυματιστεί σοβαρά ο Yfas (του τοποθετήθηκε γύψος) και να κλονιστεί η ψυχολογία της ομάδας. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα των Ιωαννίνων, πίεσε, όπως ήταν λογικό, με ψηλές μπαλιές, αφού είχε υπεροχή στο ύψος, αλλά η πίεση ήταν ανούσια, ενώ ταυτόχρονα χάθηκε άλλο ένα τετ-α-τετ από τον KillNick, όταν σε έξοχη μπαλιά από δεξιά από τον Paretso, εκτέλεσε στην κίνηση αλλά η μπάλα πήγε πάνω στον τερματοφύλακα των αντιπάλων και δεν έγινε το 3-0, ώστε το παιχνίδι να τελειώσει. Αντ' αυτού, δέκα λεπτά πριν τη λήξη, ο διαιτητής εφηύρε πέναλτι υπέρ των Ιωαννίνων, πέναλτι με το οποίο γελούσε όλο το γήπεδο, όταν σε διώξιμο της μπάλας μέσα στην περιοχή από τον Kotro, αυτός καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και έγινε το 2-1. Τρία λεπτά πριν τη λήξη, σε μία στιγμή αδυναμίας της άμυνας σημειώθηκε η ισοφάριση και έτσι χάθηκε η ευκαιρία να νικήσουμε τον αγώνα και να έχουμε διαφορετική εξέλιξη στο πρωτάθλημα. Αξιοσημείωτο του αγώνα το ανύπαρκτο πέναλτι που δόθηκε υπέρ των Ιωαννίνων και άλλαξε τη ροή του αγώνα, αφού έβαλε τα Ιωάννινα ξανά στο παιχνίδι, ο σοβαρός τραυματισμός του Yfa, ο οποίος δε συνοδεύτηκε από κόκκινη κάρτα αλλά και η λανθασμένη διαχείριση του αγώνα από την ομάδα μας, όταν το σκορ ήταν 2-0 υπέρ μας.

Σύνθεση: Petrigoal, Palasko, Reyes, Tsamjohn, Koli, Kotro, Basilo, Flou, Paretso, Yfas, KillNick.

Αναπληρωματικοί: Lou, Stouras, George, Papatom, Paliou, Safas, Μπούσμπου, Καμάτσο, Εργαλείο.

Προπονητής: Θανάσης Μουρτζιάπης

Υ.Γ. Γκαντεμοφανέλα η κίτρινη, πρέπει να αποσυρθεί και να χρησιμοποιείται μόνο σε φιλικά της ομάδας junior!!!